wybór

Wybór szkoły

wybórDecyzja o wyborze kierunku kształcenia nie jest łatwą. Zwłaszcza, że ma ją podjąć osoba młoda, nie zawsze do końca zdająca sobie sprawę z własnych umiejętności, a i realiów pracy w danym zawodzie. Dlatego nigdy nie powinna być podejmowana pod jakąkolwiek presją.

Zanim zdecydujesz się na konkretny zawó, przeprowadź dokładną analizę samego siebie. Jakie są Twoje zainteresowania i zdolności? Co potrafisz robić, co Ci przychodzi z łatwością, co lubisz? Jaki masz temperament – czy preferujesz spokojne zajęcia wymagające skupienia, czy raczej czujesz się dobrze przy wykonywaniu prac związanych z podejmowaniem szybkich decyzji? Zastanów się, co jest dla Ciebie istotne: niezależność, sukces finansowy, czy pomaganie innym.

Zbadaj rynek pracy. Oczywiście na tyle, na ile jesteś to w stanie zrobić z poziomu ucznia. Jednak nie pozwól narzucić sobie aktualnych tendencji na rynku pracy, czy w szkolnictwie, ponieważ za kilka lat, kiedy ukończysz szkołę, mogą być zupełnie odmienne. Bądź też świadom tego, że osoba dobrze wykonująca swój zawód znajdzie pracę, choć może niekoniecznie w rodzinnej miejscowości.

Nie zostawiaj decyzji na ostatnią chwilę. Postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o interesujących Cię zawodach, nie zdawaj się na los, ani nie ulegaj pod tym względem presji otoczenia (rodziny, nauczycieli, kolegów), to nie ono będzie musiało potem pracować w obranym przez Ciebie zawodzie.

Pomyśl, czy warto rezygnować z pasji, żeby iść do tej samej szkoły, co znajomi.

Nie poddawaj się modzie. To, że “wszyscy idą do … (np. technikum)” nie oznacza, że to ma być także Twój wybór. Z konsekwencjami bieżącej decyzji będziesz musiał się zmierzyć w zawodowym życiu.

Jeśli jednak wybór nie okaże się trafny, czy to ze względu na zmianę zainteresowań, czy po prostu wymarzony zawód w rzeczywistości nie wygląda tak doskonale, zawsze możesz jeszcze zmienić decyzję i podjąć naukę w szkole dla dorosłych, lub na kwalifikacyjnym kursie zawodowym.

W sytuacji, kiedy wahasz się i nie jesteś pewny co do własnych predyspozycji, możesz spróbować je określić przy pomocy testów dostępnych w internecie na stronach:

www.praca-enter.pl

http://test.oic.lublin.pl

www.talentgame.pl

www.labirynt-zawodow.progra.pl

www.interklasa.pl

www.kariera.pl/psychotesty

www.pociagdokariery.pl

www.wybieramzawod.pl/testy-i-materialy

Jeżeli sam wynik testu jeszcze Cię nie ukierunkuje, zawsze możesz skorzystać z pomocy szkolnego doradcy zawodowego, psychologa, pedagoga, wychowawcy, lub rodzica. Pamiętaj jednak, że decyzja ostatecznie powinna być Twoja!

Źródło: “Zawody z obszaru turystyczno-gastronomicznego – czy to dla mnie?”