fizjo

Fizjoterapeuci – 6 miesięcy, 8 godzin na dobę

fizjoMinisterstwo zdrowia pracuje nad projektem rozporządzenia w sprawie praktyki zawodowej realizowanej w ramach kształcenia fizjoterapeutów. Szczegółowo zostaną określone czas praktyk, ich program, a także wzór dziennika praktyk.

Każda z osób studiujących fizjoterapię na ostatnim roku kształcenia zobligowana jest do odbycia praktyk pod okiem opiekuna, który ma za zadanie przekazać mu zakres obowiązków oraz wytłumaczyć, w jaki sposób mają one zostać wykonane.

Projekt rozporządzenia precyzyjnie nakreśla obowiązki leżące po stronie studenta i jego opiekuna.

Opiekun nie tylko przedstawia podopiecznemu zakres czynności, jakie ma on do wykonania, ale czuwa, czy wykonywane są one w sposób prawidłowy i sumienny. To on przygotowuje miesięczny grafik praktyk i dba o ewidencję jej odbywania. Na 7 dni przed początkiem kolejnego miesiąca przedstawia praktykantowi grafik zajęć.

Praktyka trwa 6 miesięcy, po 8 godzin dydaktycznych (45 minut) w każdy roboczy dzień. Daje to w sumie 960 godzin. Niekiedy, za zgodą praktykanta, dzienna ilość godzin praktyki może zostać zwiększona do 12. Ale musi się to równoważyć z czasem wolnym w innych dniach danego okresu rozliczeniowego (dni wolne, albo krótszy wymiar czasu praktyki).

Przebieg realizowanej praktyki dokumentowany jest w dzienniku praktyk zbudowanym według wzoru podanego przez rozporządzenie. Na jego podstawie uczelnia zalicza praktykę. Dziennik praktyk dołączany zostaje do dokumentacji przebiegu studiów.

Czas praktyki może zostać wydłużony na życzenie praktykanta. Może też z uzasadnionych przyczyn ulec skróceniu – wniosek w tej sprawie, poparty odpowiednimi dokumentami, powinien złożony jeszcze w pierwszym miesiącu trwania praktyk.

Źródło: serwisy.gazeta.prawna.pl