Uproszczeniu ulegnie wydawanie dokumentów potwierdzających zatrudnienie. Będzie mniej papierologii.
W przypadku kiedy pracodawca zatrudnia pracowników w oparciu o kolejne umowy na czas określony, będzie zobligowany do wystawienia świadectwa potwierdzającego współpracę dopiero po jej zakończeniu, albo na życzenie pracownika. Takie zasady przewiduje nowy rządowy projekt zmiany niektórych ustaw mających związek z sytuacją prawną przedsiębiorców.
Aktualnie obowiązują przepisy wprowadzone z dniem 21 marca 2011 roku [Dz. U. 2011, nr 36, poz. 181], które wymuszały na przedsiębiorcach wydawanie pracownikom świadectw pracy automatycznie po upływie 24 miesięcy zatrudnienia, niezależnie od tego, czy stosunek pracy nadal trwa. W praktyce i tak niewiele firm stosowało się do tego obowiązku.
Przedstawiciele związków zawodowych, jak i Konfederacji Lewiatan wypowiadają się pozytywnie na temat wprowadzanych zmian – według nich pozwolą one na zmniejszenie biurokracji.
Ale projekt zakłada nie tylko zmiany w odniesieniu do wystawiania świadectw pracy. Nowością jest także wydłużenie czasu przeznaczonego na składanie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę z 7 do 14 dni. W tym czasie zwolniony pracownik będzie mógł solidniej przygotować się do zaskarżenia bezprawnego, bądź nieuzasadnionego w jego opinii wypowiedzenia.
Aktualnie 14 dni na odwołanie przysługuje tylko w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna