lab

Coraz więcej kasy na badania

labChociaż w międzynarodowym rankingu innowacyjności plasujemy się wciąż na dalszych pozycjach, to w naszym kraju odnotowano intensywny wzrost wydatków przeznaczonych na badania naukowe.

W stosunku do danych z 2004 roku całość nakładów poniesionych na badania wzrosła trzy razy. Warto zauważyć, że w tym samym okresie dla całej Unii Europejskiej wzrost ten wyniósł zaledwie nieco więcej niż 40 procent.

Co istotne, wydatki na badania i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań zwiększają się głównie w firmach. Oznacza to, że skończyła się praca nad wynalazkami, które trafiają później do szuflady. Coraz częściej realizowane są projekty, których wynikiem jest opracowanie i wdrożenie nowych, bądź wyraźnie usprawnionych produktów, procesów, czy usług. Przy czym projekty te są realizowane z wykorzystaniem polskich środków finansowych, albo pochodzących z Unii.

Najczęściej współpraca przedsiębiorstw ze środowiskiem naukowym wspierana jest poprzez Szybką ścieżkę, lub Demonstrator – czyli działania w ramach programu Inteligentny Rozwój, które obsługuje NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Dostęp do tych działań mają zainteresowani z całego kraju – bez względu na region, z którego pochodzą. Jednak można skorzystać i ze wsparcia programów regionalnych, które pomagają w realizowaniu zadań o mniejszych rozmiarach. Szansa na pozyskanie dofinansowania mają w tym przypadku projekty zakładające działania dostosowane tematyką do tak zwanych inteligentnych specjalizacji. Najważniejsze, by startując zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, dążyć do kreowania nowych rozwiązań. Rozwiązań będących skutkiem badań przemysłowych, prac rozwojowych, albo ich kombinacji.

Badania przemysłowe wiążą się z opracowaniem zupełnie nowych rozwiązań odnośnie efektu końcowego, ale i materiałów, czy technologii pozwalających na jego osiągnięcie.

Przez eksperymentalne prace rozwojowe należy rozumieć dążenie do nowych produktów, procesów, czy usług w drodze zdobywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania aktualnej wiedzy i umiejętności w ramach nauki, technologii, jak i biznesu.

W momencie weryfikowania projektu bierze się pod uwagę, czy zakładane jest wdrożenie na obszarze Polski wyników osiągniętych przy realizowaniu projektu. Poprzez wdrożenie rozumie się np.:

-introdukcję efektów prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej (rozpoczęcie produkcji, ewentualnie świadczenia usług)

-udzielenie w oparciu o zasady rynkowe licencji na korzystanie z przysługujących praw własności przemysłowej w działalności gospodarczej, która prowadzi inny przedsiębiorcach – sprzedaż zgodnie z zasadami rynkowymi wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (wówczas to inny przedsiębiorca wprowadza je do swojej działalności gospodarczej, ale z zastrzeżeniem, że nie odsprzeda ich dalej).

Dofinansowanie może być przyznawane nie tylko na prace badawcze, ale i na ich wdrożenie. Ale w tym przypadku trzeba się udać z wnioskiem do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która działa na skalę ogólnokrajową. Działanie to nosi nazwę „Badania na rynek”. Jeśli chodzi o poziom programów regionalnych, to w zasadzie te same instytucje udzielają wsparcia.

Jaki jest właściwie zysk z tego, że przedsiębiorstwo bierze udział w projekcie badawczo – rozwojowym? Daje to niejako zabezpieczenie mówiące o tym, iż projekt ma przesłanki ekonomiczne, a nawet jeśli istnieje jakieś ryzyko z nim związane, ma pewne szanse na wdrożenie.

Źródło: serwisy.gazeta.prawna.pl, www.funduszeeuropejskie.gov.pl