Umowa na okres próbny zawierana jest po to, aby pracodawca mógł ocenić kwalifikacje pracownika i podjąć decyzję o możliwości jego ewentualnego zatrudnienia. Można ją rozwiązać tak, jak i inne rodzaje umów.
Mimo, iż umowa na czas próbny wyraźnie określa czas, na jaki zostaje zawarta, zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą wystąpić o jej rozwiązanie w terminie wcześniejszym za wypowiedzeniem. Kodeks pracy w art. 34 wskazuje, jaka może być długość okresu wypowiedzenia w przypadku umowy zawartej na okres próbny. Może on trwać od 3 do 14 dni roboczych.
W czasie trwania okresu wypowiedzenia pracownik nadal zobowiązany jest do świadczenia pracy na takich samych warunkach, za co otrzymuje należne mu wynagrodzenie.
Poza tym istnieje możliwość rozwiązania umowy na podstawie porozumienia stron – we wspólnie ustalonym terminie.
Po zakończeniu okresu pracy wynikającego z umowy pracodawca zobowiązany jest do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Taki dokument winien zawierać dane na temat czasu i rodzaju wykonywanej pracy, wymiaru czasu pracy, urlopu wypoczynkowego, a także wszelkie inne wymagane do określenia uprawnień z ubezpieczenia społecznego, jak i uprawnień pracowniczych.
Podstawa prawna: Kodeks pracy [Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141 ze zmianami]
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna