arch

Płatne zwolnienie z obowiązku pracy a ekwiwalent za urlop

archW sytuacji, kiedy w okresie wypowiedzenia pracownik korzysta z płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, zatrudniające go przedsiębiorstwo nie musi wypłacać mu ekwiwalentu za urlop niewykorzystany w tym czasie. Tak wynika z prawa unijnego. Przepisy krajowe są pod tym względem bardziej przyjazne dla pracowników.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jaki zapadł 20 lipca 2016 roku (sprawa C-341/15) firma nie musi wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za urlop niewykorzystany podczas, gdy korzysta on z płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czas ten bowiem może spożytkować na wypoczynek. Chyba, że w tym czasie przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby.

Prawo polskie przewiduje w tej kwestii regulacje bardziej korzystne dla pracownika – jeśli w okresie wypowiedzenia nie wykorzystał on należnego mu urlopu, pracodawca winien wypłacić mu za niego ekwiwalent. Stąd nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów pracodawca powinien pamiętać, by najpierw skierować pracownika na przysługujący mu urlop wypoczynkowy, a dopiero pozostałą część okresu wypowiedzenia przeznaczyć ewentualnie na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl