listonosz

Świadczenie pracy na zastępstwo – kiedy ustaje?

listonoszŚwiadczenie pracy w oparciu o umowę na zastępstwo nierozerwalnie wiąże się z istnieniem zatrudnienia osoby zastępowanej. Jeśli zdecyduje się ona na zerwanie stosunku pracy, zastępca automatycznie również ma rozwiązaną umowę.

W sytuacji, kiedy umowa o pracę zawarta na zastępstwo nie precyzuje dokładnie terminu jej zakończenia, trwa ona dopóki określony pracownik pozostaje nieobecny w pracy. Jeśli wraca, zostaje ona rozwiązana przeddzień jego powrotu. Jeśli zamierza on rozstać się z firmą, umowa na zastępstwo również wygasa. Nie może ona funkcjonować w przypadku, kiedy zastępowany pracownik nie jest już zatrudniony.

Co do zasady jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca i osoba pracująca na zastępstwie kontynuowali współpracę, tyle, że już na nowych warunkach, po podpisaniu nowego kontraktu – przykładowo na czas określony.

W przypadku, kiedy będzie to typowa umowa terminowa (już nie na zastępstwo), należy pamiętać, że czas zatrudnienia w oparciu o taką umowę, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów, które zawierane są pomiędzy tymi samymi stronami, nie może przekraczać 33 miesięcy.

Podstawa prawna: art. 251, art. 30, par. 1 Ustawy Kodeks pracy [Dz. U. 2014, poz. 1502 ze zmianami].

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl