Do grupy czynników mogących powodować wypadki należą:
1. Materiały pozostawione w ciągach komunikacyjnych, rozciągnięte przewody elektryczne – mogą one stać się przyczyną potknięcia i upadku na tym samym poziomie.
2. Przemieszczanie się między poziomami – zazwyczaj przy wchodzeniu i schodzeniu z podestów maszyn. Upadek z poziomu wyższego na niższy może skutkować urazami ciała.
3. Niezabezpieczone i niesprzątnięte plamy oleju, czy chłodziwa, mokre powierzchnie – mogą doprowadzić do pośliźnięcia i w efekcie urazów ciała.
Zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom w odniesieniu do wspomnianych czynników powinno polegać przede wszystkim na takim przygotowaniu stanowiska pracy, aby znajdowało się ono na równej powierzchni pozbawionej progów i śliskich nawierzchni, systematycznym kontrolowaniu stanu technicznego podestów roboczych i usuwaniu na bieżąco zanieczyszczeń mogących stać się przyczyną wypadku.
Należy unikać pozostawiania przeszkód w miejscach pełniących funkcje komunikacyjne. Jeśli nie można tego uniknąć, powinny być oznakowane w sposób widoczny.
Dojście do stanowiska pracy powinno gwarantować wygodę i bezpieczeństwo. Wysokość dojścia nie powinna być niższa niż 2m. Odległość między maszynami nie powinna być mniejsza niż ¾ metra, a jeśli przewidziany jest między nimi ruch dwukierunkowy, odstęp powinieć wynosić co najmniej 1 metr.
Wszelkie rozsypane i rozlane substancje powinny być na bieżąco usuwane z podłoża.
Źródło: www.ciop.pl