W tej grupie znajdują się środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia metali, a także chłodziwa.
Chłodziwo używane jest w celu obniżenia temperatury obrabianego metalu. Wpływa też pozytywnie na jego właściwości mechaniczne. Jest więc niezbędne dla prawidłowego przeprowadzenia procesu obróbki. Jednak przy pracach związanych z obróbką metalu chłodzonego chłodziwem dochodzi do emisji par i aerozoli mogących powodować powstanie chorób zawodowych. Objawami związanymi z kontaktem z parami mogą być zatrucia – z osłabieniem, wymiotami i bólem głowy, a także zaczerwienienie i łzawienie oczu.
Długotrwała ekspozycja na działanie par i aerozoli może przyczynić się do powstawania trądziku olejowego, wyprysków kontaktowych, a w skrajnych wypadkach chorób nowotworowych.
Zapobieganie negatywnym skutkom kontaktu organizmu ze substancją niebezpieczną związane jest przede wszystkim z wykorzystywaniem możliwie najmniej szkodliwych chłodziw, stosowaniem osłon maszyn, używaniem środków ochrony indywidualnej, efektywnej wentylacji. Wysokość pomieszczeń, w których występują warunki szkodliwe powinna wynosić co najmniej 3,3 metra w świetle.
Źródło: www.ciop.pl