spawacz

Spawacz – kto zacz?

spawaczPracownika, który zajmuje się spawaniem elektrycznym i gazowym oraz posiadającego umiejętności cięcia łukiem bądź tlenem, określa się mianem spawacza. Nie każdy być nim może.

Na osobę, która chciałaby zostać spawaczem, czeka nie mało wyzwań. Nikt “prosto z ulicy” nim nie zostanie. Najpierw trzeba spełnić narzucone z góry wymagania. Po pierwsze – posiadać wykształcenie wyższe techniczne i minimum dwa lata praktyki zawodowej, ewentualnie wykształcenie średnie techniczne i przynajmniej pięć lat praktyki zawodowej. Po drugie – znać normy i przepisy o dozorze technicznym oraz warunki techniczne dozoru technicznego w dziedzinie prowadzonej działalności. Po trzecie – zdać egzamin sprawdzający posiadane kwalifikacje.

Kandydat na spawacza powinien złożyć wniosek o sprawdzenie kwalifikacji na stanowisko spawacza w stosownym Oddziele Urzędu Dozoru Technicznego. Następnie powinien w ustalonym terminie przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego obejmującego ustną część dotyczącą wiedzy teoretycznej w zakresie wskazanym przez Ustawę o dozorze technicznym w art. 22, ust. 2 oraz część praktyczną, podczas której sprawdzane będą umiejętności posiadane w dziedzinie obsługi i konserwacji urządzeń technicznych wykorzystywanych w tym zawodzie.

Po uzyskaniu zaliczenia z obu części egzaminu otrzymuje się certyfikat potwierdzający kwalifikacje ważny przez okres 2 lat.

Obowiązki związane z pracą spawacza obejmują następujące zadania:

1. Spawanie gazowe różnymi technikami z wykorzystaniem palnika acetylenowo-tlenowego przy utrzymaniu optymalnych parametrów spawania.

2. Spawanie łukiem elektrycznym z wykorzystaniem takich metod jak: osłona gazów ochronnych, łuk węglowy lub kryty.

3. Zgrzewanie elektryczne i gazowe zróżnicowanymi technikami z wykorzystaniem urządzeń zgrzewczych.

4. Lutowanie miękkie i twarde, lutospawanie i lutowanie twardych metali kolorowych przy użyciu kolby lutowniczej bądź palnika acetylenowo-tlenowego.

5. Przecinanie łukiem elektrycznym, palnikiem gazowym, bądź metodą laserową, lub plazmową.

6. Przygotowanie powierzchni do spawania, lutowania i przecinania (czyszczenie i ukosowanie krawędzi), właściwe mocowanie i ustalanie wzajemnego położenia, oznaczanie miejsca przecięcia.

7. Obsługa i konserwacja urządzeń oraz sprzętu wykorzystywanego przy spawaniu, zgrzewaniu, lutowaniu i cięciu.

8. Prowadzenie nadzoru nad innymi pracownikami.

Zawód spawacza cieszy się niesłabnącym popytem na rynku pracy. Osoba posiadająca doświadczenie w tej dziedzinie nie może narzekać na brak zatrudnienia, ani wysokość wynagrodzenia. Godzina pracy na tym stanowisku to średnio 30 zł na rękę.

Podstawa prawna: Ustawa o dozorze technicznym [Dz. U. 2000 nr 122 poz. 1321 ze zmianami]

Źródło:

www.zawodyregulowane.pl

http://archiwum.ciop.pl