Od 1 stycznia 2018 wchodzą w życie zasady wprowadzane przez nowelizowaną ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zatrudnianie pracownika spoza Unii Europejskiej ma być łatwiejsze, a kary za dokonanie tego nielegalnie – niższe.
W ciągu ostatnich 3 lat obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania pracą w Polsce, zwłaszcza ze strony obywateli państw nienależących do UE, a w szczególności Ukrainy.
Projekt rządowy wraz z poprawkami, jakie zalecała Komisja Polityki Społecznej, został przyjęty przez sejm. Teraz czeka na decyzję Senatu. Sugerowane zmiany skupiają się na doprecyzowaniu, albo zwiększeniu spójności między przepisami, a obowiązującymi lub planowanymi rozwiązaniami, a także mają na celu zwiększenie elastyczności przepisów przy jednoczesnym ograniczeniu obciążenia administracyjnego dla podmiotów, które zatrudniają cudzoziemców. Dotyczy to w znacznej mierze sadowników i rolników, gdyż odnosi się do nowego zezwolenia na pracę sezonową.
Cudzoziemcy będą mogli szybciej świadczyć pracę – już w dniu przekazania do PUP dokumentów niezbędnych po wjeździe do naszego kraju. W zasadzie będą mogli świadczyć tę pracę nawet od razu po przekroczeniu granicy (także w dni świąteczne i wolne od pracy, o ile tylko dostarczone zostaną do PUP stosowne dokumenty w pierwszym kolejnym dniu roboczym).
Następną korzyścią ma być zmniejszenie zakresu informacji, których podanie będzie wymagane we wniosku w odniesieniu do pracy wykonywanej bezpośrednio.
Zmniejszą się kary za nielegalne powierzenie cudzoziemcowi wykonywania pracy. Mają odtąd wynosić do 1000 zł (identycznie jak w Kodeksie pracy w stosunku do wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym).
Natomiast podstępne doprowadzenie do nielegalnego podjęcia pracy przez cudzoziemca spotka się z karą obniżoną do kwoty 3 tysięcy złotych.
Źródło: mpips.gov.pl