radiologia

Elektronika i tajemnice ludzkiego ciała

radiologiaOsoba mająca pociąg do elektroniki, a jednocześnie wykazująca skrupulatność i zainteresowanie funkcjonowaniem ludzkiego organizmu, może świetnie odnaleźć się w zawodzie elektroradiologa. Szkoły czekają.

Technika elektroradiologa zalicza się do średniego personelu medycznego w placówkach odnowy zdrowia. Jego praca związana jest z wykorzystaniem wiedzy o diagnostyce i terapii przy użyciu radiologii.

W ramach swoich obowiązków elektroradiolog samodzielnie lub w zespole wykonuje badania oraz zabiegi terapeutyczne, przy których wykorzystuje pole magnetyczne, promieniowanie jonizujące, pierwiastki promieniotwórcze, ultradźwięki itp. Do niego należy przygotowanie sprzętu i pacjenta do przeprowadzanych badań oraz zabiegów w dziedzinie diagnostyki elektromedycznej, obrazowej i radioterapii. Wykonane przez siebie zdjęcia rentgenowskie poddaje obróbce technicznej, chemicznej i cyfrowej (pośredniej i bezpośredniej). Wstępnie analizuje wyniki i przygotowuje je do oceny lekarskiej. Elementem jego pracy jest także archiwizacja danych diagnostycznych.

Miejscem pracy elektroradiologa może być publiczny lub niepubliczny ZOZ w ramach pracowni rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej i rentgenowskiej (rentgenoskopia i rentgenografia).

Zawód swój elektroradiolog może zdobyć w dwuipółletniej szkole policealnej, do której może zostać przyjęty po ukończeniu dowolnego liceum bądź technikum. Dalszą edukację w tym kierunku można uzupełnić na studiach wyższych: elektroradiologia, medycyna lub zdrowie publiczne.

Źródło: Zawody obszaru medycznego – czy to dla mnie?