W obszarze kształcenia obejmującym zawody rolniczo-leśne z ochroną środowiska figuruje 19 pozycji. Wiążą się z hodowlą zwierząt, uprawą roślin, leśnictwem, a także ochroną i kształtowaniem środowiska. Dzielą się one na dwie zasadnicze grupy: zawody związane z kształtowaniem środowiska oraz zawody związane z uprawą roślin, chowem i hodowlą zwierząt.
Zawody związane z kształtowaniem środowiska obejmują fachowców specjalizujących się w pracach mających pomóc w wykorzystaniu gospodarczym danych terenów, albo w odtworzeniu ich funkcji ekologicznej. Czynności te obejmują zalesianie, rekultywację, nawadnianie i meliorację. W grupie znajdują się takie zawody, jak: technik geolog, technik architektury krajobrazu, technik inżynierii środowiska i melioracji, technik ochrony środowiska, technik leśnik i operator maszyn leśniczych.
W grupie zawodów związanych z uprawą roślin, chowem i hodowlą zwierząt zebrane zostały zawody posiadające nieraz bardzo długą tradycję w naszym kraju: pszczelarz, ogrodnik, rybak śródlądowy, rybak morski, rolnik, technik agrobiznesu, technik weterynarii, technik hodowca koni, florysta.
Rolnictwo jest bardzo istotnym działem gospodarki w naszym państwie – daje utrzymanie dla 25% obywateli, 6% PKB to jego “zasługa”. Nasze produkty są cenione ze względu na walory ekologiczne – w Europie jesteśmy liderem, jeśli chodzi o produkcję zdrowej żywności.
W kwestii zalesienia też mamy się czym pochwalić – prawie 30% kraju to lasy. Zalesienie i prace hodowlane przynoszą zyski dla państwa w postaci dochodów ze sprzedaży drewna (20% drewna pozyskiwanego w gospodarstwach leśnych pozostaje w Polsce, reszta idzie na eksport). Niemałe wpływy pochodzą również z owoców runa leśnego i grzybów. Ale lasy są nie tylko tak cenne ze względu na idące za nimi pieniądze – są przecież miejscem rekreacji i filtrem pochłaniającym dwutlenek węgla.
Czy warto więc wiązać przyszłość z zawodem należącym do obszaru rolniczo-leśnego? Z pewnością tak, ale pod warunkiem, że jesteśmy przekonani, że to właśnie chcemy robić w życiu. Jak zresztą w przypadku każdego zawodu – bardzo ważne, by praca dawała satysfakcję.
Krótki opis wybranych zawodów należących do grupy:
Rolnik – zajmuje się szeroko rozumianą produkcją roślinną i zwierzęcą, potrafi obsługiwać maszyny wykorzystywane w rolnictwie. Bywa, że nastawia się na hodowlę konkretnego gatunku zwierząt, lub specjalizuje w uprawie danych roślin.
Ogrodnik – zakłada i prowadzi uprawy ogrodnicze (sadownicze i warzywnicze), zajmuje się produkcją roślin ozdobnych, obsługuje maszyny rolnicze (np. ciągnik z przyczepą), potrafi stosować odpowiednie środki techniczne.
Zawód ogrodnika można zdobyć w 3-letniej szkole zawodowej (wewnętrzny egzamin zawodowy potwierdzający zdobycie kwalifikacji oraz dyplomu) albo na kwalifikacyjnym kursie zawodowym (Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych). Po zdaniu egzaminu absolwenci kursu otrzymują świadectwo potwierdzające nabycie kwalifikacji. Osoby, które mają ukończone liceum dodatkowo otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Kto chciałby zostać technikiem ogrodnikiem może zdobyć zawód w technikum, albo na 2 kursach kwalifikacynych: Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych oraz Planowanie i organizacja prac ogrodniczych, każdy zakończony egzaminem. Można też kontynuować naukę na studiach na kierunku ogrodnictwo.
Pszczelarz – zajmuje się produkcją pszczelarską (wosk, miód, propolis), uprawia też rośliny miododajne.
Rybak – zajmuje się chowem i hodowlą ryb (i/lub raków) w akwakulturach, w prowadzonych pracach rybackich wykorzystuje maszyny i urządzenia rybackie.
Technik rybołówstwa morskiego – planuje i dokonuje połowu ryb morskich. Bierze udział w pełnieniu wachty morskiej i portowej na statku rybackim, uczestniczy w akcjach ratowniczych na morzu, eksploatuje silniki, urządzenia i systemy okrętowe.
Zawody należące do powyższej grupy w większości przypadków wymagają wysokiej sprawności fizycznej, dobrego stanu zdrowia, zwłaszcza, jeśli chodzi o wzrok i słuch ze względu na pracę z maszynami, a także na konieczność szybkiego wychwytywania zmian chorobowych u roślin i zwierząt.
Źródło: Zawody rolniczo-leśne z ochroną środowiska – czy to dla mnie?