Przychodnia weterynaryjna to nie tylko lekarze. Bez techników funkcjonowanie tej instytucji byłoby mocno utrudnione.
Zawód technika weterynarii pozwala na podjęcie pracy związanej z chowem i hodowlą zwierząt towarzyszących i gospodarczych, wykonywaniem czynności profilaktycznych i związanych z leczeniem chorób u zwierząt, przeprowadzaniem zabiegów pielęgnacyjnych i zootechnicznych u zwierząt, wykonywaniem czynności pomocniczych w dziedzinie bezpieczeństwa żywnościowego i zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt, wykonywaniem czynności pomocniczych niezbędnych w diagnozowaniu zwierząt, a także czynności pomocniczych wykonywanych przy badaniu przedubojowym zwierząt i poubojowym mięsa.
W zawodzie technika weterynarii dobrze sprawdzają się osoby mogące pochwalić się zdrowym rozsądkiem (niezbędnym przy pracy z agresywnymi lub wystraszonymi zwierzętami), odważne, spostrzegawcze, dokładne, niemające większych problemów ze wzrokiem, czy słuchem (które to zmysły są na bieżąco wykorzystywane przy diagnozowaniu), wrażliwe na cierpienie zwierząt, ale też potrafiące się zdystansować do widoku krwi i umiejące podejmować szybkie decyzje w trakcie udzielania pomocy zwierzęciu.
Technik musi być dyspozycyjny. Na porządku dziennym jest wykonywanie pracy w nocy, niedziele i święta. Nie tylko w budynku lecznicy, ale i miejscach przebywania zwierząt (stajnia, kurnik, obora, chlew, pastwisko).
Technik w lecznicach małych zwierząt może pracować 6-8 godzin dziennie, ale zdarza się, że lecznice terenowe praktykują całodobowe dyżury, podczas których nierzadko niezbędne są dalsze wyjazdy (na odległość ok. 20 km) – bardzo przydatne jest wówczas posiadanie prawa jazdy.
Zawód technika weterynarii zdobywa się w technikum, bądź szkole policealnej (2 lata). W ramach nauki zdobywa się aż 3 kwalifikacje, co potwierdza się egzaminami zewnętrznymi (Prowadzenie chowu, hodowli i inseminacji zwierząt, Wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu usług weterynaryjnych i Wykonywanie czynności pomocniczych z zakresu realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej). Po otrzymaniu pozytywnej oceny z egzaminu otrzymuje się świadectwo potwierdzające pozyskanie konkretnej kwalifikacji. Po ukończeniu szkoły otrzymuje się ponadto dyplom potwierdzający uzyskane kwalifikacje.
Zawód ten można uzyskać także podejmując naukę na 3 kwalifikacyjnych kursach zawodowych (KKZ). Posiadając maturę można kontynuować naukę na studiach na kierunku weterynaria.
Technik weterynarii może podjąć pracę w lecznicy weterynaryjnej, ale to nie jedyne miejsce zatrudnienia, w jakim może wykorzystać swoje kwalifikacje. Równie dobrze może realizować się zawodowo w schronisku dla zwierząt, zakładzie hodowlanym, fermie przemysłowej, rzeźni, ogrodzie zoologicznym, zakładzie przetwórstwa mięsnego, stacji sanitarno-epidemiologicznej, gospodarstwie rolnym lub agroturystycznym.
Źródło: Zawody rolniczo-leśne z ochroną środowiska – czy to dla mnie