Posiadając zawód technika agrobiznesu możesz podjąć pracę w firmie produkującej lub przetwarzającej żywność, przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją żywności ekologicznej, w firmie, która świadczy na rzecz rolnictwa usługi finansowe, bankowe bądź techniczne. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby prowadzić własne gospodarstwo rolne lub agroturystyczne.
Polskie rolnictwo stanowi źródło utrzymania dla znacznej części społeczeństwa. W produkcji żywności ekologicznej jesteśmy wręcz liderem w skali Europy. Wciąż jednak czeka nas wiele pracy, aby sprostać wymaganiom narzuconym przez Unię Europejską. Dlatego zanosi się na to, że wciąż będzie praca dla techników agrobiznesu. Są oni fachowcami niezbędnymi w procesie dostosowywania się branży rolniczej do standardów europejskich, kształtują przebieg restrukturyzacji gospodarstw, udzielają wsparcia grupom producenckim.
Zawód technika agrobiznesu można zdobyć decydując się na jedną z dwóch dróg: podjąć naukę w odpowiednim technikum, albo ukończywszy jakąkolwiek szkołę średnią uczyć się na kwalifikacyjnych kursach zawodowych (KKZ). W obu tych przypadkach niezbędne jest pozyskanie dwóch kwalifikacji koniecznych w tym zawodzie: Prowadzenie produkcji rolniczej oraz Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie. Edukacja w zakresie tych kwalifikacji powinna być zakończona zaliczonym egzaminem zewnętrznym. Potwierdzeniem zdobycia kwalifikacji jest otrzymanie świadectwa za każdą z nich. Osoba, która ukończyła szkołę średnią otrzymuje ponadto dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Jako, że technik agrobiznesu ma jedną wspólną kwalifikację zawodową z technikiem rolnikiem (Prowadzenie produkcji rolniczej) zdobywszy zawód technika agrobiznesu można pokusić się o to, aby poszerzyć swoje kwalifikacje i ucząc się na KKZ zdobyć stosunkowo niewielkim wysiłkiem kolejny zawód.
Źródło: Zawody rolniczo-leśne z ochroną środowiska – czy to dla mnie?