Wszechobecna komputeryzacja i nadmierna eksploatacja narządu wzroku nieuchronnie wiąże się z tym, że coraz większa część społeczeństwa zmuszona jest korzystać z pomocy wzrokowych. Co za tym idzie – nowe zakłady optyczne powstają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi nowe miejsca pracy w zawodzie technik optyk.
Na polskim rynku stosunkowo łatwo jest znaleźć zatrudnienie w zawodzie technik optyk. Jako zawód usługowy cieszy się rosnącym zapotrzebowaniem nie tylko w związku z tym, że okulary (jak i inne pomoce wzrokowe) są artykułem służącym korygowaniu wady wzroku, ale i elementem garderoby podlegającym wpływom mody.
Zawód technika optyka wiąże się z koniecznością zdobycia 2 kwalifikacji potwierdzonego zdaniem egzaminów zewnętrznych i otrzymaniem 2 świadectw. W razie ukończenia szkoły średniej można otrzymać także dyplom potwierdzający zdobyte kwalifikacje. Zawód ten można zdobyć w technikum albo po szkole średniej na kwalifikacyjnym kursie zawodowym (KKZ).
Z czym właściwie wiąże się praca technika optyka? W ramach swoich obowiązków wykonuje i reperuje pomoce wzrokowe, dobiera dla klienta niezbędne pomoce wzrokowe oraz instruuje odnośnie ich prawidłowego zastosowania, określa wady wzroku i metody ich skorygowania, wykonuje też regulacje i konserwacje pomocy wzrokowych.
Gdzie znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie? Głównie w pracowniach i salonach optycznych, ale także w serwisach naprawiających sprzęt optyczny i zakładach produkujących sprzęt optyczny.
Podczas swojej pracy optyk narażony jest na hałas, który emitują urządzenia mechaniczne, a także nie zawsze optymalne dla oka oświetlenie.
Podobny zawód – optyk-mechanik również wiąże się z naprawą i dobieraniem okularów, ale odpowiada poza tym za fazę mechanicznego przygotowania szkieł, które wykorzystuje się w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Zajmuje się także wykonywaniem oprawek do tych okularów. I nieco w odmiennej dziedzinie – wytwarzaniem soczewek użytkowanych w lornetkach, sprzęcie elektronicznym, czy mikroskopach.
Źródło: “Jak wydobyć talent i uruchomić karierę – o zawodach obszaru mechanicznego – Część I”