stocznia2

Od montera kadłubów do technika budownictwa okrętowego

stocznia2Posiadający dwie kwalifikacje zawodowe (Wykonywanie elementów kadłuba okrętu oraz Montaż i remont kadłuba okrętu) monter kadłubów okrętowych może zdobyć dodatkowy zawód – technik budownictwa okrętowego uzupełniając swoją edukację o jedną kwalifikację zawodową (jeśli posiada się świadectwo ukończenia technikum lub liceum) w przeciwnym wypadku konieczne będzie jeszcze zdobycie świadectwa szkoły średniej z np. liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

Monter kadłubów okrętowych zdobywa swój zawód podczas nauki w szkole zawodowej. Zdaje wówczas 2 egzaminy zewnętrzne potwierdzające uzyskanie następujących kwalifikacji: Wykonywanie elementów kadłuba okrętu oraz Montaż i remont kadłuba okrętu. Otrzymuje wówczas 2 świadectwa dokumentujące nabycie kwalifikacji.

Drugą ścieżką prowadzącą do zdobycia tego zawodu jest ukończenie liceum, a po nim 2 kwalifikacyjnych kursów zawodowych (KKZ). Jest to rozwiązanie dla osób, które późno zdecydowały się na wybór swojej drogi zawodowej.

Chętni do dalszej nauki mogą kontynuować edukację na kolejnym KKZ – Organizacja budowy i remontu okrętu oraz montażu maszyn i instalacji okrętowych. Po zdaniu egzaminu zewnętrznego otrzymują trzecie świadectwo potwierdzające zdobycie kwalifikacji i jednocześnie zdobywają zawód technika budownictwa okrętowego. Te osoby, które mają za sobą ukończone liceum lub technikum zyskują ponadto dyplom technika.

Jakie są zawodowe zadania montera kadłubów okrętowych, a jakie technika budownictwa okrętowego? Przedstawiciele obu tych zawodów odpowiedzialni są za montaż i remont kadłuba okrętu. Monter zajmuje się ponadto przygotowaniem kadłubu i urządzeń okrętowych do wodowania, natomiast technik wykonuje elementy wymagane do budowy i konstrukcji kadłuba okrętu, przygotowuje techniczną dokumentację związaną z budową okrętu, organizuje budowę i remont okrętu, jest odpowiedzialny za remont maszyn i instalacji okrętowych.

Źródło: “Jak wydobyć talent i uruchomić karierę – o zawodach obszaru mechanicznego – Część I”