Niewielu jest młodych ludzi, którzy nie mają wątpliwości przy wyborze zawodu. Przeważnie nasze wyobrażenie o tym, co chcemy w życiu robić, krystalizuje się latami. Nieraz pierwsza decyzja o wyborze szkoły bywa nietrafiona. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na wykonywanie nielubianej pracy.
Osoby, które od razu wiedzą, jakie są ich predyspozycje zawodowe wybierają szkoły zawodowe lub technika, niezdecydowani zawsze mogą podjąć naukę w liceum, a potem dokonawszy rozpoznania, kontynuować edukację w szkole policealnej, albo na kwalifikacyjnym kursie zawodowym.
Najlepiej, zebrać możliwie dużo informacji o zawodach znajdujących się w kręgu naszych zainteresowań. Jak to zrobić?
Można obserwować portale branżowe, oglądać programy telewizyjne odnoszące się do zagadnień bliskich danym zawodom, czytać miesięczniki popularnonaukowe poruszające tematy z różnych dziedzin. Nie zaszkodzi odwiedzić muzeum techniki, żeby poznać historię interesującej nas branży. Można przeprowadzić wywiad z osobami pracującymi w danym zawodzie (do gazetki szkolnej, albo do wykorzystania w prezentacji). Dobrym sposobem na poznanie pracy w zawodzie jest wolontariat – poznaje się wówczas daną dziedzinę bez większych zobowiązań. Oczywiście nie w każdym zawodzie jest możliwa taka ewentualność.
Nie należy przy tym rezygnować z rozmowy z nauczycielami. Oni znają nasze słabe i mocne strony. Mogą wskazać, w którym kierunku powinniśmy się skłaniać. Podobnie szkolny pedagog czy doradca zawodowy.
Należy pamiętać jednak, że to nasza decyzja i ani dobre rady, czy naciski ze strony rodziny nie powinny mieć przeważającego wpływu na wybór naszego zawodu. Bo to my będziemy musieli podejmować wysiłek, aby go zdobyć, a potem odnaleźć się na rynku pracy ze zdobytymi kwalifikacjami.
Źródło: “Zawody administracyjne i usługowe Część II“