Ministerstwo Edukacji Narodowej wyszło z propozycją zamian odnośnie terminu zakończenia roku szkolnego. Nowelizacja może wejść w życie już 1 września 2016 roku.
Aktualnie sytuacja wygląda tak, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w szkołach w ostatni piątek czerwca. Oznacza to, iż koniec roku szkolnego może przypadać najpóźniej 30-go dnia tego miesiąca, a najwcześniej tak, jak to miało miejsce w tym roku, czyli 24-go. Proponowana nowelizacja ma narzucić konieczność kończenia roku szkolnego na pierwszy piątek przypadający po 20 czerwca. Czyli najwcześniej będzie to 21 czerwca, a najpóźniej 27 czerwca.
Jaki cel przyświeca wprowadzaniu takich zmian? Czas zajęć w szkole zostanie skrócony wprawdzie o parę dni, nie wpłynie to jednak negatywnie na stopień realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Pozwoli tymczasem spełnić społeczne oczekiwania związane z tradycją w polskiej oświacie, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczne kończą się nie z ostatnim dniem czerwca, ale w jego drugiej połowie. Wpłynie to też pozytywnie na wcześniejszą realizację procesu rekrutacji do szkół. Jeśli zmiany w rozporządzeniu zostaną zaakceptowane, wejdą w życie już w nadchodzącym roku szkolnym. Wówczas koniec zajęć edukacyjnych nastąpi 23 czerwca 2017 roku.
podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego [Dz. U. 2002 nr 46 poz. 432].
Projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (projekt z 7 lipca 2016 r.).
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja