ślusarz

Ślusarz nie jedną ma twarz

ślusarzObróbka metalu może przybierać różnorakie formy. Tak samo praca ślusarza. Wymaga ona więc daleko idącej specjalizacji. Zdobycie zawodu ślusarza pozwala na realizowanie się na polach związanych z mechaniką samochodową, sprzętami używanymi w gospodarstwach domowych, ale i nawet w dziedzinach stykających się ze sztuką użytkową.

Ślusarz, który specjalizuje się w budowaniu trwałych, mocnych konstrukcji określany jest jako ślusarz konstrukcji stalowych. W ramach swoich obowiązków zajmuje się głównie cięciem i kształtowaniem stalowych prętów, płaskowników i kształtowników. Łączy je też w zaprojektowane konstrukcje używając przy tym nitownicy bądź spawarki (elektrycznej lub gazowej).

Ślusarz sprzętu domowego dba o urządzenia i sprzęt domowy o nieskomplikowanych mechanizmach, aby mogły na bieżąco służyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Konserwuje więc i naprawia takie urządzenia, jak roboty kuchenne, młynki do kawy, maszyny do szycia, termo – i wentylatory, odkurzacze, zmywarki i pralki.

Do zadań natomiast ślusarza urządzeń komunalnych należy utrzymanie w gotowości roboczej urządzeń w rodzaju zamków, zasuw, zawiasów, a także poszczególnych elementów budujących instalacje gazowe, grzewcze, wod-kan, jak i wentylacyjne w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym i przemysłowym.

W gestii ślusarza samochodowego leży wykonywanie usług polegających na demontażu, montażu i reperacji nieskomplikowanych elementów nadwozia takich, jak zamki, podnośniki szyb, zawiasy, regulatory położenia fotela, itp. Zakres wykonywanych przez niego czynności związany jest głównie z roznitowywaniem, nitowaniem, wymianą zepsutych części, niekiedy ich naprawą poprzez prostowanie.

Ślusarz wyrobów artystycznych ma wiele wspólnego z artystą – nie tylko konserwuje bowiem i naprawia metalowe wyroby artystyczne, ale też samodzielnie je wytwarza, ręcznie obrabia odlewy, nadaje kształt prętom, kształtownikom i płaskownikom tworząc funkcjonalne dzieła sztuki, jak świeczniki, kandelabry, żyrandole, czy artystyczne okucia mające zastosowanie przy produkcji mebli.

Niezależnie od wybranej specjalizacji zawód ślusarza wymaga niewątpliwie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia. Więc, jeśli dysponujesz jednym i drugim, możesz rozważyć wybranie takiego kierunku rozwoju kariery zawodowej.

źródło: www.ciop.pl