elektryk

Charakterystyka pracy elektryka

elektrykElektryk znajduje zajęcie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z prądem. Takie uogólnienie obejmuje zarówno pracę przy projektowaniu instalacji i sieci elektrycznych, jak i naprawę linii napowietrznych, wykonywanie pomiarów, czy naprawę urządzeń elektrycznych.

Konkretne warunki pracy określane są przez stanowisko, jakie zajmuje elektryk. Osoba, która zatrudniona jest przy kładzeniu nowych instalacji będzie pracowała na budowie, natomiast pracownik pogotowia energetycznego pracuje mobilnie i usuwa awarie w miejscu ich powstania. Elektryk, który świadczy pracę w zakładzie pracy odpowiada za sieć elektryczną na jego obszarze. Natomiast w gestii elektromechanika samochodowego pozostaje usuwanie usterek w instalacji elektrycznej pojazdów, z którymi zgłaszają się do niego klienci.

Od rodzaju wykonywanych czynności zależy, czy elektryk narażony będzie na oddziaływanie niskich, bądź wysokich temperatur, hałasu, czy też zanieczyszczenia powietrza. W każdej jednak sytuacji praca w tym zawodzie wymaga od pracownika poniesienia odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych osób, które korzystają z sieci energetycznej bądź urządzeń nadzorowanych przez elektryka. Wiąże się więc z narażeniem na stres, wymusza zdolność koncentracji oraz podzielności uwagi, a także wymaga posiadania uzdolnień technicznych i kreatywnego myślenia.

W zależności od typu wykonywanych prac można wyróżnić:

elektryków zajmujących się projektowaniem sieci i instalacji elektrycznych, ich konserwacją i naprawą; wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją i naprawą linii napowietrznych i kablowych, konserwacją i naprawą układów automatyki; dokonywaniem pomiarów, prób po przeprowadzonych pracach montażowych lub reperacjach dotyczących maszyn i urządzeń elektrycznych, a także oceną ich technicznego stanu.

monterów i konserwatorów sieci elektrycznej, którzy kładą kable i podłączają urządzenia elektryczne, a później kontrolują ich pracę.

elektroinstalatorów również kładących kable i przyłączających urządzenia elektryczne, ale zazwyczaj na budowie, a więc nie zajmujących się w późniejszym czasie kontrolowaniem ich stanu.

osoby nadzorujące procesy wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej (posiadające wyższe wykształcenie inżynierskie). W zakładzie pracy, w którym pracują, sprawują pieczę nad funkcjonowaniem urządzeń elektrycznych, albo ich produkcją, projektują nowe urządzenia, prowadzą stosowną dokumentację techniczną, kierują podlegającymi im osobami.

W przeważających przypadkach zawód elektryka wymusza pewną mobilność, nie oznacza to jednak, że nie mogą go wykonywać osoby niepełnosprawne. Zwłaszcza na stanowiskach związanych z projektowaniem, ale i naprawą sprzętu elektrycznego zdarzają się pracownicy poruszający się na wózkach inwalidzkich.

Źródło: www.zawodowe.com