nauka

Nieoprocentowane pożyczki na dokształcanie

naukaResort Rozwoju opracował pilotażowy projekt przewidujący udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na podniesienie kompetencji. Można starać się o kwotę do 100 tysięcy złotych. Z czego nawet 25% może zostać umorzone.

Działania Ministerstwa Rozwoju mające na celu wprowadzenie zmian w systemie dofinansowania kształcenia są nadal kontynuowane poprzez realizację projektu zakładającego przyznawanie nieoprocentowanych pożyczek osobom pragnącym podnieść swoje kompetencje. Poprzednio środki na kształcenie były przekazywane podmiotom prowadzącym kształcenie i za ich pośrednictwem dystrybuowane beneficjentom. Teraz osoby zainteresowane będą mogły zgłaszać się bezpośrednio po udzielenie pożyczki na zdobycie nowych kompetencji.

Realizacja projektu rozpocznie się na przełomie sierpnia i września 2017r. Od września będzie można składać wnioski drogą internetową. Ma decydować kolejność zgłoszeń. Na dzień dzisiejszy na pożyczki przewidziano 20 mln złotych. W czwartym kwartale bieżącego roku ma być z tego uruchomione 8 milionów.

“Pożyczki na Kształcenie” mają być udzielane osobom pełnoletnim, będącym mieszkańcami Polski, mającym pełną zdolność do czynności prawnych. Otrzymane fundusze mogą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów studiów podyplomowych, kursów, szkoleń, a także innych form kształcenia osób dorosłych proponowanych przez krajowe i zagraniczne podmioty (wyłączając studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie), a trwające przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące. Nie ma znaczenia, jakie będą formy kształcenia, czy jego tematyka.

Przyznanie pożyczek ma sprzyjać rozwojowi osobistemu osób, które do tej pory były blokowane przez niedobór środków na ten cel.

Pojedyncza osoba będzie się mogła starać o jedną, bądź kilka pożyczek, przy czym ich suma nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych w trakcie 3 lat, kiedy program będzie realizowany. Pożyczki są nieoprocentowane i nie są obciążone żadnymi dodatkowymi kosztami w rodzaju opłat, czy prowizji.

Pożyczka ma być przyznawana na konkretny cel i może stanowić równowartość nawet 100 procent kosztów poniesionych na szkolenie, kurs, czy studia. Jej spłata ma się odbywać w równych ratach, spłacanych comiesięcznie. Czas spłaty rat to 12 – 36 miesięcy. Jeśli pożyczkobiorca spełni podstawowe warunki ma możliwość umorzenia nawet do 25 procent wartości pożyczki – zostanie zwolniony ze spłaty ostatnich rat. Takim warunkiem jest np. ukończenie szkolenia, pozyskanie zatrudnienia w ciągu 6 miesięcy od zakończenia szkolenia, albo pozyskiwanie dochodów niższych niż średnia krajowa.

Spłata pożyczki będzie się rozpoczynać w różnym terminie w zależności od sytuacji danej osoby. Pożyczkobiorca pracujący lub samozatrudniony będzie musiał rozpocząć spłaty w chwili rozpoczęcia nauki, natomiast bezrobotny – 3 miesiące po zakończeniu kształcenia.

Źródło: biznes.onet.pl