Technik masażysta należy do grupy zawodów medycznych. Zawód ten można zdobyć odbywając naukę w szkole policealnej – wyjątkiem są tu osoby niewidome, które mogą pozyskać kwalifikacje w technikum na kierunku technik masażysta.
Kto może sprawdzić się na stanowisku masażysty? Osoba potrafiąca budować atmosferę zaufania i poszanowania intymności, współpracować z rodziną i lekarzami podopiecznego przez długi nieraz okres zdrowienia. Powinna więc posiadać duże pokłady cierpliwości, ale też chęć niesienia ulgi w cierpieniu i dobrą kondycję fizyczną.
Na codzień praca masażysty wiąże się z wykonywaniem masażu w medycynie, profilaktyce, sporcie i kosmetyce. Stosuje się przy tym ogół technik i metod masażu oraz zabiegów usprawniających leczenie i rehabilitację chorych, albo sprzyjających relaksowi zdrowych osób.
Praca masażysty może być wykonywana w przychodni rehabilitacyjnej, w szpitalu, sanatorium, gabinecie fizjoterapeutycznym, gabinecie odnowy biologicznej, ośrodkach sportowych, prywatnych gabinetach masażu. Może wiązać się z założeniem własnego biznesu i świadczeniem usług w domu podopiecznego. Masażysta drużyny sportowej, który wykonuje masaże przed przystąpieniem do konkurencji, podczas treningu, czy po nim, musi liczyć się z tym, że jest to praca o charakterze mobilnym i wiązać się będzie z licznymi i nieraz dalekimi wyjazdami.
Zawód technika masażysty zainteresowani mogą zdobyć w szkole policealnej (po dowolnym technikum lub liceum). Wyjątkiem są osoby niewidome i słabo widzące, dla których możliwość nauki tego zawodu otwiera się już w technikum.
Źródło: Zawody obszaru medycznego – czy to dla mnie?