Osoby, dla których konie są szczególnie ważne i bardziej lubiane niż inne zwierzęta, mogą pokusić się o wybranie zawodu technika hodowcy koni i realizowanie zawodowo swojej pasji w firmach działających w zakresie chowu, hodowli i użytkowania koni, w stadninach i szkółkach jeździeckich, albo prowadząc własne gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli tych zwierząt.
Zawód technika hodowcy koni można pozyskać podejmując naukę w technikum, w szkole policealnej lub w ramach 2 kwalifikacyjnych kursów zawodowych (KKZ). Na każdej z tych dróg należy zdobyć 2 kwalifikacje, co potwierdzone jest przez zaliczenie egzaminów zewnętrznych i otrzymanie stosownych świadectw. Osoby, które ukończyły szkołę średnią otrzymują ponadto dyplom potwierdzający uzyskane kwalifikacje.
W ramach swoich zawodowych zadań technik hodowca koni zajmuje się chowem i hodowlą koni, a w szczególności pielęgnacją koni i stosowaniem się do terminów szczepień ochronnych koni, prowadzi też nadzór nad odpowiednim żywieniem koni w zależności od ich wieku, dba o czystość i higienę pomieszczeń stajennych i samych koni, sprawuje pieczę nad rozrodem koni, zajmuje się organizowaniem produkcji w gospodarstwie rolnym, przygotowuje konie do pokazów, zawodów i sprzedaży, prowadzi gospodarstwo rolne pod kątem rekreacji konnej, może też organizować i kierować pracą grupy pracowników.
Od hodowcy koni wymaga się, aby była to osoba opiekuńcza, lubiła konie i się ich nie bała, a jednocześnie, aby nie brakowało jej zdrowego rozsądku w kontaktach z tymi dużymi zwierzętami. Z reguły są to po prostu pasjonaci.
Technik hodowca koni po odbyciu stosownych kursów może realizować się w dziedzinie hipoterapii prowadząc zajęcia terapeutyczne dla dzieci i dorosłych. Jako, że coraz więcej stadnin pojawia się w okolicach aglomeracji miejskich należy podejrzewać, że nie będzie można narzekać na brak pracy dla techników hodowców koni, bez których ta branża nie ma racji bytu.
Źródło: Zawody rolniczo-leśne z ochroną środowiska – czy to dla mnie?