automat

Spec od automatyki przemysłowej

automatW wielu strefach produkcji ludzkie ręce zostały zastąpione przez automaty. Proces automatyzacji stale postępuje, a to znaczy, że rośnie zapotrzebowanie na pracowników potrafiących maszyny obsługiwać, naprawiać i montować. Niezbędni stają się także pracownicy obsługi technicznej, serwisanci zautomatyzowanych linii przemysłowych i brygadziści nadzorujący pracę zespołów montażowych. A to stwarza możliwość zatrudnienia dla mechanika automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych.

Mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych to zawód, w którym do głównych obowiązków należy udział w produkcji urządzeń i przyrządów precyzyjnych, obsługa urządzeń i przyrządów precyzyjnych, naprawa i konserwacja tychże urządzeń i przyrządów.

Osoba decydująca się na zdobycie tego zawodu powinna wykazywać uzdolnienia techniczne, być sprawną manualnie, mieć wrażliwy dotyk, mieć prawidłowy wzrok (szczególnie w zakresie odróżniania barw i ostrości widzenia). Zawód ten można zdobyć w zasadniczej szkole zawodowej lub na kwalifikacyjnym kursie zawodowym (KKZ), jeśli posiada się ukończoną szkołę średnią. W trakcie nauki zdobywa się jedną kwalifikację: Montaż i obsługa układów automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. Potwierdzeniem jej nabycia jest zdany egzamin zewnętrzny i świadectwo. Osoby, które mają ukończone liceum lub technikum, dodatkowo otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Codzienna praca mechanika automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych polega na instalowaniu, dokonywaniu przeglądu i napraw elementów aparatury wchodzącej w skład układów automatyki i urządzeń precyzyjnych, może też być związana z produkcją elementów automatyki przemysłowej, układów sterowania, aparatury kontrolno-pomiarowej, zautomatyzowanych urządzeń o różnym przeznaczeniu oraz rozmaitego typu urządzeń precyzyjnych.

Źródło: “Jak wydobyć talent i uruchomić karierę – o zawodach obszaru mechanicznego – Część I”