Mając dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i uzdolnienia techniczne można pokusić się o pracę w nietuzinkowym zawodzie – technik budownictwa okrętowego. Trzeba się jednak nastawić na pracę w trudnych nieraz warunkach.
Miejscem pracy technika budownictwa okrętowego może być biuro projektowo-konstrukcyjne w dziedzinie okrętnictwa; stoczniowa pracownia projektowa i technologiczna; zakład produkujący okręty, podzespoły do nich i części; ośrodek badawczo-rozwojowy specjalizujący się w technice okrętowej. Może on też otworzyć własną działalność gospodarczą. W przypadku, kiedy dobrze radzi sobie z językiem obcym, może podjąć zatrudnienia na korzystnych warunkach za granicą.
Zawód technika budownictwa okrętowego można zdobyć otrzymując 3 kwalifikacje: Wykonywanie elementów kadłuba okrętu, Montaż i remont kadłuba okrętu, Organizacja budowy i remontu okrętu oraz montażu maszyn i instalacji okrętowych (każda musi być potwierdzona egzaminem zewnętrznym). Kwalifikacje te można uzyskać kształcąc się w technikum, albo na kwalifikacyjnym kursie zawodowym (KKZ), pod warunkiem, że się ukończyło szkołę średnią. Dalej edukację można kontynuować na studiach na kierunku zarządzanie w przemyśle okrętowym, architektura statków wodnych lub budowa okrętów i jachtów.
Źródło: “Jak wydobyć talent i uruchomić karierę – o zawodach obszaru mechanicznego – Część I”