Technik elektroenergetyk transportu szynowego jest niezbędny przy wykonywaniu sieci zasilających, jak również trakcji elektrycznych w transporcie szynowym. Do jego zadań należy też utrzymanie i eksploatacja środków transportu szynowego.
Obiektem zainteresowania technika elektroenergetyka w transporcie szynowym są środki transportu takie, jak trolejbusy, tramwaje, pociągi i pojazdy metra. Może być zatrudniony w zakładach naprawczych taboru kolejowego, zajezdniach trolejbusowych, tramwajowych i metra, zakładach produkujących tabor szynowy, zakładach taboru kolejowego oraz w jednostkach zajmujących się taborem szynowym i elektroenergetyką. Zatrudnienie można znaleźć także w charakterze dyspozytora brygad utrzymania sieci i podstacji trakcyjnych oraz dyspozytora drużyn trakcyjnych. Po uzupełnieniu kwalifikacji oraz spełnieniu warunków zdrowotnych można zostać również maszynistą pojazdów trakcyjnych.
Zazwyczaj pracuje się w trybie zmianowym, ośmiogodzinnym, przy czym w razie awarii czas pracy może zostać wyjątkowo wydłużony.
Czego pracodawca oczekuje od osoby pracującej w tym zawodzie? Gotowości do pracy w zmiennych warunkach pogodowych, dobrego wzroku i słuchu, zainteresowań i wiedzy technicznej, zdyscyplinowania, samodzielności i odpowiedzialności, podzielności uwagi, dokładności i zdolności manualnych. Szczegółowe zadania zawodowe związane są z montażem i eksploatacją sieci zasilających doprowadzających energię do urządzeń trakcyjnych; montażem i obsługą sieci trakcyjnych i pomocniczych urządzeń trakcyjnych; wykonywaniem reperacji i przeglądów środków transportu szynowego, i w końcu prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej sieci trakcyjnych i środków transportu szynowego.
Zawód technika elektroenergetyka transportu szynowego można zdobyć podejmując naukę w technikum lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych (to po skończonym liceum lub technikum na innym kierunku). Opanowuje się wówczas 2 kwalifikacje – co należy potwierdzić egzaminami zewnętrznymi, po ich zdaniu otrzymuje się 2 świadectwa. Po ukończeniu technikum lub liceum zyskuje się ponadto dyplom technika. Kwalifikacje składające się na ten zawód to: Montaż i eksploatacja środków transportu szynowego oraz Montaż i eksploatacja sieci zasilających oraz trakcji elektrycznej.
Źródło: “Zawody elektryczno-elektroniczne – czy to dla mnie?”