W grupie zawodów poszukiwanych plasuje się technik telekomunikacji. Może on bez trudu znaleźć zatrudnienie w zakładach telekomunikacyjnych, przedsiębiorstwach montujących sieci telekomunikacyjne, firmach wytwarzających sprzęt i urządzenia dla telekomunikacji, zakładach i instytucjach posiadających własne sieci i systemy łączności, przedsiębiorstwach zajmujących się handlem i naprawą sprzętu telekomunikacyjnego.
Co należy do obowiązków technika telekomunikacji? Przede wszystkim uruchamianie i konfigurowanie urządzeń sieci telekomunikacyjnych oraz sieci transmisyjnych. Zajmuje się także uruchamianiem i utrzymaniem linii i urządzeń związanych z transmisją cyfrową. W zakresie jego obowiązków jest ponadto testowanie urządzeń sieci telekomunikacyjnych i urządzeń sieci transmisyjnych oraz kontrolowanie pracy urządzeń i intensywności ruchu w sieci transmisji cyfrowej.
Praca odbywa się w cyklu zmianowym (8-12 godzin) zarówno w dzień, jak i w nocy, z uwzględnieniem dni wolnych i świątecznych. Przeważnie w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których ulokowane są urządzenia telekomunikacyjne.
Kto może próbować zdobyć zawód technika telekomunikacji? Jest on przeznaczony szczególnie dla osób dobrze zorganizowanych, dokładnych i spostrzegawczych, potrafiących się skupić i logicznie myśleć, mających dobrą koordynację oko-ręka.
Optymalną drogą w celu zdobycia tego zawodu jest technikum, ale nawet osoby, które ukończyły inną szkołę średnią mogą nabyć kwalifikacje przypisane do tego zawodu na kwalifikacyjnych kursach zawodowych (KKZ) – trzeba uzyskać 3 kwalifikacje potwierdzone egzaminem zewnętrznym: Montaż, konfiguracja i utrzymanie urządzeń sieci telekomunikacyjnych, Uruchamianie oraz utrzymanie linii i urządzeń transmisji cyfrowej oraz Montaż, uruchamianie i utrzymanie sieci transmisyjnych.
Źródło: Zawody elektryczno-elektroniczne – czy to dla mnie?