mechatronik

Jeden z młodszych zawodów w naszym kraju

mechatronikMechatronika zagościła w słowniku zawodów zaledwie kilka lat temu. Jednak dotyczy dziedziny, z którą każdy z nas ma wiele wspólnego w życiu codziennym poprzez użytkowanie kuchennych robotów, automatów do słodyczy i napojów, jak i telefonów komórkowych.

Zawód technika mechatronika zdobywa się w technikum lub, jeśli posiada się ukończone liceum, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym (KKZ). Obejmuje on trzy kwalifikacje.

Absolwenci tego kierunku potrafią wykorzystywać zaawansowaną wiedzę mechatroniczną z zakresu mającego zastosowanie w pojazdach i maszynach, urządzeniach i systemach wytwórczych, a także aparaturze i urządzeniach pomiarowych i diagnostycznych. Mogą poza tym zajmować się projektowaniem, produkcją i eksploatacją maszyn i systemów wytwórczych, kierowaniem i rozwijaniem produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Technik mechatronik to zawód wymagający precyzji, spostrzegawczości, zdolności podzielności uwagi oraz logicznego myślenia. Dla jego prawidłowego wykonywania niezbędna jest też wyobraźnia przestrzenna oraz dobry wzrok i słuch.

Pracuje się przeważnie po 8 godzin na jedną bądź dwie zmiany. Miejscem pracy są zazwyczaj pomieszczenia zamknięte (hale, warsztaty serwisowe, laboratoria), ale nie można wykluczyć podróży służbowych na dużych dystansach – związanych z uruchamianiem urządzeń i systemów mechatronicznych.

Źródło: Zawody elektryczno-elektroniczne – czy to dla mnie?