Studenci wychodzą z założenia, że pomóc w wystartowaniu na rynku pracy może im nie tylko obroniony dyplom, ale i uzyskane w trakcie studiów doświadczenie. Stąd większość z nich już podejmowało pierwsze kroki w kierunku podjęcia choćby dorywczej pracy.
„Start na Rynku Pracy 2016” to badanie opracowane przez Parlament Studentów RP i FIM (Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych). Jego wyniki przedstawiają następujący obraz bieżącej sytuacji na studenckim rynku pracy: 88 % studentów podejmowało już pierwsze kroki w kierunku zdobycia pracy. Z reguły było to zatrudnienie dorywcze, niekiedy tylko na stałe. Przy czym zaledwie niecała 1/3 respondentów znalazła pracę w dziedzinie zgodnej z kierunkiem studiów, natomiast reszta – 59% zatrudniało się w zupełnie innej branży. Ponadto blisko 6/10 studentów brało udział w obowiązkowych stażach, a dodatkowo 4/10 badanej grupy podjęło je z własnej inicjatywy.
Dalsze życiowe plany studentów, którzy wzięli udział w badaniach, przeważnie wiążą się z odbywanym kierunkiem studiów (76 %), a zatrudnienie pragną uzyskać w dużych przedsiębiorstwach, ewentualnie podjąć pracę na własny rachunek.
Jeśli chodzi o preferowany poziom wynagrodzenia w pierwszej pracy, to plasuje się on między 2, a 2,5 tysiąca złotych.
W opinii badanych przy podjęciu pracy najistotniejsze są posiadane znajomości (71%) oraz doświadczenie, jakie udało się zdobyć jeszcze w trakcie nauki podczas praktyk, staży, bądź realizowanych projektów (65%). Istotne znaczenie ma mieć też rodzaj i renoma uczelni, w której odbywało się studia.
źródło: www.praca.pl