Technik elektryk napraw urządzeń elektrycznych, jak każdy elektryk, ma do czynienia z przewodami pod napięciem i z tego powodu narażony jest na możliwość porażenia prądem. Ale to nie jedyne zagrożenie na jego stanowisku pracy.
Elektryk naprawiający urządzenia gospodarstwa domowego z racji kontaktu z wadliwie działającym sprzętem i przewodami pod napięciem może zostać porażony prądem. Ale na stan jego zdrowia niekorzystny wpływ może mieć również długotrwała praca w pozycji siedzącej, wykonywanie wielu powtarzających się ruchów. Niekiedy zmuszony jest do podnoszenia nieporęcznych lub ciężkich urządzeń (zmywarka, pralka). Wiąże się to z dolegliwościami bólowymi pleców, ramion i rąk oraz nóg.
Czynniki środowiskowe, które mogą powodować niekorzystne skutki dla zdrowia osoby pracującej na stanowisku elektryka urządzeń gospodarstwa domowego można podzielić na kilka głównych grup:
– czynniki mogące powodować wypadki
– czynniki fizyczne
– czynniki chemiczne i pyły
– czynniki biologiczne
– czynniki ergonomiczne, psychospołeczne i związane z organizacją pracy.
Czynniki mogące powodować wypadki:
a) To między innymi praca na wysokości przy różnych czynnościach demontażowych, montażowych i naprawach (np. przy pracach serwisowych względem zewnętrznych części urządzeń klimatyzacyjnych, sufitowych wentylatorów, żyrandoli itp.). Łączy się z nią ryzyko urazów spowodowanych upadkiem z wysokości.
b) Do tej grupy czynników należy również mokra, śliska, zatłuszczona podłoga – w tym przypadku może dojść do urazu w efekcie potknięcia się, pośliźnięcia i upadku.
c) Prąd elektryczny. Możliwość porażenia jest realnym zagrożeniem przy naprawach wadliwie działającego urządzenia elektrycznego.
d) Możliwość urazów mechanicznych w zetknięciu z odsłoniętymi, wirującymi częściami reperowanych sprzętów.
Poparzenia chemiczne – w kontakcie z klejami lub łatwopalnymi rozpuszczalnikami.
e) Uraz termiczny spowodowany dotknięciem gorących elementów sprzętów poddawanych reperacji (np. grillów elektrycznych czy żelazek), kapnięciem kropli roztopionego metalu (przy lutowaniu), czy kontaktem z gorącą parą (np. ekspres do kawy).
f) Możliwość doznania urazów w efekcie przekłucia, przecięcia przy zetknięciu z ostrymi brzegami narzędzi oraz naprawianych sprzętów.
Czynniki fizyczne:
a) Możliwość napromieniowania pojawia się w momencie naprawy kuchenek mikrofalowych. Promieniowanie mikrofalowe oddziaływuje szkodliwie na komórki ludzkiego ciała.
b) Możliwość zróżnicowanych dolegliwości zdrowotnych spowodowanych oddziaływaniem pola elektromagnetycznego o niskiej częstotliwości i ekstremalnie niskiej częstotliwości.
Czynniki chemiczne i pyły:
a) Możliwość ostrego zatrucia przy kontakcie z fluorowęglowodorami, dwuchlorometanem oraz innymi substancjami, które mogą się ulatniać przy usterkach urządzeń chłodzących.
b) Możliwość poparzenia i/lub przewlekłego zatrucia przy kontakcie z rozpuszczalnikami, klejami i innymi substancjami chemicznymi, jakie wydzielają się przy lutowaniu lutem cyna-ołów.
Czynniki biologiczne:
Kontakt z chorobotwórczymi mikroorganizmami (grzyby, bakterie, wirusy), które znajdują się w urządzeniach używanych przez osoby chorujące, lub będące ich nosicielami. Dotyczy to np. suszarek do włosów, golarek i depilatorów, a także odkurzaczy. Może skutkować zapadnięciem na choroby zakaźne.
Czynniki ergonomiczne, psychospołeczne i związane z organizacją pracy:
a) Możliwość stresu psychicznego wywołanego przez kontakt z niezadowolonymi klientami oraz pracę pod presją czasu.
b) Możliwość zmęczenia wzroku – przy pracy wykonywanej w pomieszczeniach o niewystarczającym oświetleniu oraz we wnętrzu niedoświetlonych urządzeń.
c) Przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego spowodowane przez nadmierny wysiłek fizyczny podczas przenoszenia i instalacji ciężkich urządzeń oraz wymuszoną pozycję ciała przy pracach montażowych.
Źródło: www.ciop.pl